
Először Gelencsérné Fenyvesi Judit könyvtáros a Baranyai Pedagógiai Szakszolgálat munkatársa kutatásai alapján tegyünk egy sétát a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának múltjába. Az iskolának mindig fontos volt, hogy jól összeválogatott, igényes könyvtár álljon a tanulók rendelkezésére. Gondot fordítottak, hogy ízlésromboló könyvek ne kerüljenek a diákok kezébe. A szaktanárok feladata volt, hogy a gyerekek érdeklődését a helyes és hasznos olvasmányok felé irányítsák. A főgimnázium könyvtára l853-ban, feltehetőleg az Entwurf vonatkozó rendelkezései nyomán jön létre, ekkor az állomány 400 kötetet számlál. 1855/56-ban a tanári könyvtár mellett megjelent az önálló ifjúsági könyvtár is, melynek gyarapítása a beiratkozási díjakból történt.1862-ben három könyvtára volt az iskolának, egy tanári könyvtár 600 kötettel, az ifjúsági könyvtár l76 kötettel és egy szakkönyvtár 176 kötettel.
A vásárláson kívül az ajándékozás volt a gyarapítás másik módja. Nemcsak magánszemélyektől kaptak könyveket, hanem könyvkiadóktól és a zirci apátságtól is. A tanári és az ifjúsági könyvtárnak külön őre volt néhány nevet hadd említsünk: Szalay Alfréd, Gyikos Péter, Légár Hugó, Deáky Honor, Böröcz Marcell, Mócs Szaniszló, Módly Dezső, Oppermann Balduin. Az 1920-as szerb megszállás idején szerencsére a gimnázium kirablására nem találtak jogcímet, de bölcs előrelátásból a könyvtár és a szertárak legértékesebb dolgait pécsi családoknál helyezték biztonságba. Az évek során a könyvtár többször költözött, az ifjúsági könyvtár a folyosón üvegszekrényekben volt elhelyezve. A diákok 50 %-a használta lelkesen, főleg az alsóbb évfolyamokból. Az állománygyarapodásról az Értesítők tudósítottak. Az iskola az 1687-es alapítástól kezdve sok nehéz időszakon ment keresztül, de ahogy az iskolában, a könyvtárban is mindig újrakezdődött a munka, folytatódott az állomány fejlesztése, a tanulók olvasóvá nevelése.
Az 1990-es években Polon Erzsébet vezette az iskolai könyvtárat. 2000-től a könyvtári munka Antal Emília tanárnő értő irányításával folyt. A könyvtárat a diákközpontú szemlélet jellemezte, amit Klimo György által megfogalmazott gondolat vezérelt: "Gazdagabban távozz, térj vissza gyakrabban!". Az iskola igazgatója Páva Péter és gazdasági vezetője Szászi Jánosné mindig figyelemmel és támogatással segítették a munkát. Ebben az évben az olvasótermek felújításra kerültek, új bútorral szépültek. 2006 óta számítógépes feldolgozás folyik, online-katalógust építünk. Tarjányi József informatikus könyvtáros kollégánk 8 évig dolgozott iskolánkban. Munkakörét Tihanyiné Bencze Zsuzsanna tanárnő folytatta. Az évek során Arató Orbán atya teljes hagyatéka, és Marosy Cézár atya hagyatékának egy része is különgyűjteményként a könyvtárba került. 2009 őszétől az iskola honlapján is rendszeres frissítéssel jelen vagyunk.
2013.
Könyvtárunk történetében ezt az esztendőt külön fejezetként lehet számon tartani. Dobosi László igazgató úr ösztönzésére és támogatásával már januárban elkezdődött a régi könyvállománnyal való foglalkozás. Az 1800-as évekből és az 1900-as évek első feléből való könyvtárunkban lévő értékes könyveket tematikus rendezésben, a hátsó olvasóteremben különítettük el. Az olvasóterem felújítása már a tavasszal megtörtént. Ide kerültek az TIOP pályázaton nyert számítógépek is. Régi és modern – könyv és technika találkozik itt!
Folyamatosan vontuk ki az állományból az elhasználódott illetve a tartalmilag elavult könyveket. A tanév végén 17 osztály aktív közreműködésével került sor a könyvek kipakolására. Júliusban mesteremberek vették birtokba a könyvtárat: elektromos vezeték-cserék, vakolás, festés-mázolás zajlott. Szerencsére tudták tartani a határidőt, így augusztusban elkezdődött a visszapakolás nagy munkája szorgalmas diákok segítségével.
Nagyboldogasszony napjára, dacolva a hőséggel, megfeszített tempóban minden könyv a helyén volt!

2017. november 29-én került sor a könyvtár névadó ünnepségére. A könyvtár eddig is kedvelt hely volt sokak számára, sok diáknak jelent menedéket. Ettől a naptól Ágoston Julián nevét viseli, aki életével is példát mutathat tanároknak, diákoknak egyaránt. Ágoston Julián írta az Esteván című regényében: "Isten gondoskodott arról, hogy mindig legyen építeni való!"
Antal Emília tanárnőtől 2018 őszén Andrásfalvy Péter veszi át a könyvtári teendőket, 2019-től Soproni Brigitta csatlakozik a könyvtárhoz.