Jelentkezés

A kollégiumi felvételi eljárás szabályai

Azoknak a középiskolás fiúknak a jelentkezését várjuk, akik valamelyik pécsi középiskolában folytatják tanulmányaikat, és a fárasztó, időigényes mindennapos bejárás helyett egy vidám,biztonságos közösség tagjai szeretnének lenni A kollégiumi elhelyezésért nem kell fizetni, csak az étkezés térítésköteles (igény szerint napi háromszori étkezést tudunk biztosítani). A tanulók kollégiumi jogviszonya – kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket – egy tanévre szól (Nkt. 52. § (4)).

  1. Az első éves (9. osztályos) tanulók jelentkezése a következő módon történik:
    Akik a Nagy Lajos Gimnáziumba jelentkeztek és a középiskolai továbbtanulási jelentkezési lapon jelölték a kollégiumi elhelyezés iránti igényüket, úgy a gimnázium továbbítja részünkre ezt az igényt, ami felvételi kérelem egyben. Ezen kérelem alapján a kollégium értesíti a diákot a felvételről
    Aki a középiskolai felvételi lapon nem jelölte ezt az igényt, vagy Pécs másik gimnáziumába jelentkezett, de a mi kollégiumunkba szeretne jönni, annak külön írásbeli kérelmet kell az intézményvezetőnek címezve benyújtania. A felvételi kérelem a kollégium honlapjáról letölthető.
    A felvételi kérelmek benyújtásának határideje május 30. Rendkívüli esetben (fellebbezés a középiskolában, egyéb helyzet) folyamatosan lehet beadni kérelmet.
    A jelentkezett tanulók a beírási naplóba kerülnek bevezetésre. A felvételről az intézményvezető dönt. Döntéséről írásos értesítést, határozatot küld a tanulónak (kiskorú tanuló esetében gondviselőjének).
    A tényleges kollégiumi nyilvántartásba vétel általában június második felében történik meg.
  2. Tárgyévet megelőző tanév május 20-ig, a kollégiumban fel kell mérni a kollégiumi jogviszony megújítására vonatkozó tanulói igényeket. A felvételi kérelmeket évente kell megújítani. A kérelem megújításában a nevelőtestület javaslata alapján az intézményvezető dönt. A megújítási kérelmek rendezése (már nálunk lévő kollégisták esetében) május 25-ig a csoportvezető pedagógus közreműködésével és összesített javaslatával történik.
  3. A tanuló (kiskorú esetében szülője, gondviselője), tanév közben is kérheti felvételét írásban. A kollégiumi felvételről vagy elutasításról az intézményvezető határozatot hoz, írásban értesíti a kérelmezőt az iratkezelés szabályai szerint.
  4. Felvételi elutasítás esetén is az intézményvezető döntését indoklással határozatba foglalja. A határozatnak a fellebbezési joggal kapcsolatos tájékoztatást is kell tartalmaznia.
  5. A határozat elleni fellebbezést a közléstől számított 15 napon belül kell az intézmény főigazgatójához benyújtani. A fellebbezés továbbítására és a másodfokú határozat közlésére az államigazgatási eljárás szabályai az érvényesek.
  6. Helyhiány esetén a tanuló (kiskorú esetén szülője, gondviselője) élhet azon jogával is, hogy felvételi kérelmét fenntartja. Ebben az esetben várakozó listára kerül a tanuló, és amennyiben lesz szabad férőhely, úgy az intézményvezető értesíti a lehetőségről. A várakozási listán a kérelmek beérkezési sorrendben kapnak helyet.
  7. A kollégiumi beköltözés tudnivalóit június végén kapják meg a tanulók, továbbá a beköltözés előtt egy héttel minden szülő e-mailben megkapja azokat az űrlapokat, amelyeket a beköltözéskor kitöltve kérünk vissza A beköltözés mindig a tanítás első napját megelőző napon történik.
  8. Amennyiben a tanuló a tanév első napjáig mégsem foglalja el a számára fenntartott helyet, nem jelzi írásban fenntartással kapcsolatos kérését, úgy az adott hely szabaddá válik, és más tanulóval kerül betöltésre.
  9. Érettségi után képzésben (13-14. évfolyam) résztvevő vagy nagykorú tanulókat abban az esetben tudunk felvenni, amennyiben az érettségi előtti képzésben résztvevők vagy kiskorú tanulók nem töltik be a rendelkezésre álló férőhelyeket.
  10. A felvételt nyert tanulók csoportba sorolásáról a nevelőtestület egyeztetésével az igazgató dönt. Egy-egy csoportba, az azonos évfolyam osztályaiba járók kerülnek elsődlegesen, de a csoportlétszámok átlagát (22fő) figyelembe véve ettől eltérés is megengedett. A csoportok élén csoportvezető tanár áll, aki közvetlen, napi kapcsolatban van a tanulóval.
  11. „A gyámhatóság kezdeményezésére a tanulót fel kell venni a kollégiumba. Fel kell venni a kollégiumba azt a nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulót, akinek gyermekotthoni elhelyezése nagykorúság miatt szűnt meg.” (Nkt. 52.§ (3))
    Pécs városi állandó lakóhellyel rendelkező tanuló akkor is felvehető, ha iskolájának intézményvezetője, illetve osztályfőnöke a gyermek személyiségfejlődése érdekében, annak kollégiumi elhelyezését írásban kezdeményezi.
  12. A nem magyar állampolgárságú tanulók felvételénél az Nkt 92. §-ában foglaltak az irányadók. Ha a Magyarország területén élő, tartós tartózkodási engedéllyel nem rendelkező kiskorú nem magyar állampolgár kéri felvételét a kollégiumba, igazolnia kell, hogy a szülői felügyelettel kapcsolatos feladatokat ki látja el, továbbá, hogy a felmerülő kiadásokról (étkezési térítési díj stb.) ki gondoskodik.
Csatolt dokumentumok